Ako predísť poškodeniu turba

údržba turba

Údržba turba

Prezradíme vám niekoľko informácií, vďaka ktorým môže vaše turbo slúžiť oveľa dlhšie. Mnohé z bežných porúch turbodúchadiel sú spôsobené práve podcenením prevencie a nedodržaním kľúčových krokov.

  • Udržujte vzduchový a olejový filter čistý - zabezpečte aby bol vzduchový aj olejový filter čistý a menený v odporúčaných intervaloch. Zabránite tým poškodeniu turbodúchadla vniknutím cudzieho telesa.
  • Kvalita motorového oleja - Dbajte na pravidelnú výmenu motorového oleja a na to aby bol olej vždy zbavený všetkých nečistôt.
  • Pozor na studený štart - Pri studenom štartevám odporúčame jazdiť v nižších otáčkach (do polovice maximálnych otáčok) až kým sa motor nezohreje.
  • Pozor na zohriaty motor - Ak je motor príliš zohriaty, po dlhej či rýchlej jazde alebo po dlhšom stúpaní do kopca, pred jeho úplným vypnutím odporúčame nechať motor vychladnúť na voľnobehu cca 1-3 minúty (pri veľmi výkonných motoroch aj dlhšie).
  • Včasná oprava - Ak je nadmerný tlak v kľukovej skrini alebo nadmerný tlak oleja, mali by sme sa pozrieť filter odvetrávania motora (odparník motora) kľukovej skrine. Ak po vykonaní týchto úkonov naďalej turbodúchadlo tečie je vhodné na repas.
starostlivosť o turbo